Archiwum 2017
Z opłatkiem w dłoni
W dniu 13 grudnia 2017 roku w WTZ w Bielance odbyło się spotkanie opłatkowe. Poprzedzone zostało przygotowywaniem potraw, dekorowaniem placówki oraz tworzeniem kartek świątecznych. Zanim rozpoczęła się Wigilia uczestnicy zebrali się na sali rehabilitacyjnej, aby posłuchać „Legendy o choince”. Był to wstęp do zajęć na temat tradycji związanych z Świętami Bożego Narodzenia. Podopieczni chętnie dzielili się informacjami usłyszanymi od swoich rodziców i dziadków oraz zwyczajami praktykowanymi w swoich domach. Zwrócono uwagę na to, co zrobić aby okres przedświąteczny nie był męczący i stresujący, a mianowicie w przygotowanie świąt włączyć wszystkich członków rodziny. Aby wprowadzić odpowiednią atmosferę zostały odczytane świąteczne wiersze, włączone płyty z kolędami.
Na zawodach pływackich
7 grudnia 2017 roku już po raz drugi uczestnicy z WTZ w Bielance wraz z opiekunami udali się do do Wysowej-Zdroju, aby wziąć udział Międzynarodowych Igrzyskach Wodnych. W miarę swoich możliwości uczestniczyli w wodnych rozgrywkach: nurkowanie na czas, sztafeta, łowienie rybek, łowienie przedmiotów na czas, przejście na drugą stronę. Ich wysiłek został doceniony – wszyscy wrócili z medalami. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i zapewnienie naszym podopiecznym niezapomnianych przeżyć.
Mikołaj w Bielance
Wzorem lat ubiegłych nasze Warsztaty odwiedził Święty Mikołaj. Miało to miejsce 6 grudnia. Uczestnicy od rana podekscytowani oczekiwali na jego przybycie. Aby umilić im ten czas i odpowiednio ich przygotować na spotkanie z niezwykłym gościem zostały zorganizowane integracyjne zajęcia. Najpierw podopieczni odszukiwali w sali rehabilitacyjnej elementów, które mogły należeć do pomocników Mikołaja, a następnie wysłuchali legendy o Świętym. Potem przyszła pora na ćwiczenia ruchowe pt. „Dziurawy worek” , „Wyścig reniferów”, „Przejście z prezentami po dachu”, „Sanie Mikołaja”, „Samoloty” oraz „Wrzucanie prezentów przez okno”.
Andrzejki na piątkę z plusem
W dniu 29 listopada 2017 w WTZ w Bielance, jak co roku odbyła się zabawa andrzejkowa. Miały miejsce następujące wróżby: „Kolorowe kwadraty”, „Wyścigi bucików”, „Rzut butem”, „Kim będziesz w przyszłości”, „Poznaj imię swojej miłości” oraz „Szczęśliwe litery, symbole i cyfry”. Pomiędzy nimi organizowane były zabawy „Taniec z miotłą” oraz "Tańczący kapelusz”. Grupa gospodarstwa domowego uświetniła imprezę pysznym ciastem.
Uczniowie SOS-W w Kobylance - uczestnikom WTZ w Bielance
W dniu 15 listopada 2017 roku przybyli do ,,naszych Warsztatów” uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolnego-Wychowawczego w Kobylance wraz z opiekunami. Zaprezentowali naszym uczestnikom teatrzyk pt. „Przyjaciele pieska Łatka”.
Bardzo dziękujemy za wizytę i wspaniały występ. Gratulujemy efektu wszystkim wykonawcom i nauczycielom.
Warsztaty zdobienia paznokci
W ramach praktyki zawodowej, odbywanej w WTZ w Bielance Pan Maciej Przybycień przeprowadził dla uczestników warsztaty zdobienia paznokci. Na potrzebę zajęć przygotował szeroką gamę lakierów, cyrkonie, sreberka, piasek i puder kolorowy oraz inne ozdoby. Zajęcia rozpoczął od przymocowania tipsów do wykałaczek, a później pokazywał kolejne etapy zdobienia paznokci. Osoby niepełnosprawne pod okiem specjalisty malowały tipsy lakierem bezbarwnym i kolorowym, następnie przy pomocy patyczków umieszczały wybrane przez siebie ozdoby, a na końcu utrwalały lakierem utwardzającym.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, nawet wśród mężczyzn. Wszyscy dumnie prezentowali efekty swojej pracy.
W "Wytwórni Mas Bitumicznych" w Bielance
W dniu 6 listopada 2017 roku korzystając z pięknej pogody grupa uczestników z „Naszych Warsztatów” pojechała do „Wytwórni Mas Bitumicznych”, oddziału firmy GODROM, znajdującej się w Bielance.
Kierownik oddziału wyjaśnił na wstępie jak przebiega produkcja asfaltu. Przedstawił nam cały proces, począwszy od opracowania receptury aż do uzyskania gotowego produktu. Udaliśmy się do punktu sterowania produkcją, gdzie mogliśmy zobaczyć omawiane działania na monitorze komputera.
Następnie kierownik oprowadził nas po obiekcie wytwórni, tłumacząc na czym polega praca w każdym sektorze. Pod koniec wycieczki poznaliśmy elementy stroju niezbędnego przy produkcji asfaltu oraz procedurę jego rozładunku.
Na spektaklu „Disco Solski”
W dniu 27 października 2017 roku w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bielance odbyła się wycieczka autokarowa do Tarnowa. Głównym punktem programu była wizyta w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie i obejrzenie spektaklu pt.,,Disco Solski”.
Był on nieco inny niż wszystkie dotychczas obejrzane, gdyż miał formę koncertu. W fabułę wplecione zostały dobrze znane uczestnikom utwory Disco Polo. Różniły się jednak od tych słuchanych zazwyczaj wykonaniem i aranżacją. Mimo to uczestnicy rozpoznali je i razem z artystami śpiewali. Aktorzy zaprosili publiczność do wspólnej zabawy. Naszych podopiecznych nie trzeba było długo prosić, chętnie powstali z miejsc, by poruszać się przy rytmicznej muzyce i dyskotekowym oświetleniu.
W salonie meblowym
W dniu 20 października 2017 roku pojechaliśmy do niedawno otwartego salonu meblowego „Komfort”, mieszczącego się przy ulicy Kościuszki w Gorlicach. Przed sklepem znajduje się parking z wydzielonym miejscem dla osób niepełnosprawnych, a wewnątrz winda, co znacznie ułatwiło nam poruszanie się po obiekcie.
Uczestnicy wraz z doradcą zawodowym zapoznali się z ofertą salonu i cenami interesujących ich mebli. Podczas oglądania ekspozycji, poznawali ich nazwy oraz określali do jakiej części domu się je kupuje. Mogli zobaczyć na wzornikach różne rodzaje tkanin, dotknąć ich i ocenić, które podobają im się najbardziej.
I Integracyjny Rajd Pieszy
„Idźmy naprzód z nadzieją” to słowa, które były mottem I Integracyjnego Marszu Pieszego zorganizowanego przez Szkolne Koło Wolontariatu w Szymbarku wraz Dyrekcją. Wzięli w nim udział wolontariusze z kilku kół wolontariatu wraz opiekunami. Po pokonaniu 9- kilometrowej trasy na odcinku Gorlice – Bielanka dotarli do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielance. Uczestnicy i kadra oczekiwali ich z niecierpliwością, ponieważ z chwilą ich pojawienia miały rozpocząć się ciekawe zajęcia plastyczne i taneczne. I rozpoczęły się, po chwili wytchnienia...
Zajęcia integracyjne odbywały się w dwóch grupach.
Warsztatowe SPA część II
W dniu 4 października 2017 roku na uczestników WTZ w Bielance czekała niespodzianka – dalszy ciąg Warsztatowego SPA – tym razem pielęgnacja twarzy.
Sala rehabilitacyjna w tym dniu zamieniła się w gabinet kosmetyczny. Na środku sali została ustawiona kozetka,na której chętni uczestnicy kładli się, by korzystać z zabiegów. Zanim się jednak one rozpoczęły pan Maciej Przybycień wyjaśnił na czym będą one polegały, czemu będą służyły i jakie kosmetyki będą stosowanie. Następnie zademonstrował poszczególnie etapy pielęgnacji twarzy: oczyszczanie, nakładanie maseczki, zmywanie, osuszanie skóry.
Z wizytą u złotnika
W dniu 29 września 2017 roku grupa podopiecznych WTZ w Bielance wraz z doradcą zawodowym swoje kroki skierowała do firmy „ARS Plastica”, mieszczącej się w Gorlicach, przy ulicy Rynek 3. Celem wycieczki było poznawanie zawodu „złotnik” i przyjrzenie się jego pracy.
Właściciel firmy bardzo chętnie opowiadał o poszczególnych zleceniach którymi się zajmuje. Podkreślał że, obróbka złota, srebra i bursztynu to jego pasja i gdyby miał jeszcze raz uczyć się zawodu wybrałby taki sam. Podczas wizyty w tym zakładanie pracy mogliśmy obejrzeć biżuterię na różnych etapach obróbki, propozycje wyrobów w katalogach, jak i gotowe produkty. Podopiecznym najbardziej jednak podobało się mierzenie pierścionków, sygnetów i bransoletek.
Podziwiamy Piękno Beskidu Niskiego
W dniu 29.09.2017 roku tj. piątek grupa uczestników WTZ w Bielance wraz z opiekunem odwiedziła Dom Polsko – Słowacki w Gorlicach w celu obejrzenia przygotowanej tam wystawy fotograficznej. Tym razem zaprezentowane były prace dzieci powstałe w ramach projektu „Piękno Beskidu Niskiego i Łemkowszczy Oczami Dzieci”. Wystawa zrobiła na podopiecznych dobre wrażenie, tym bardziej iż niektóre uwiecznione na zdjęciach obiekty są im znane.
Warsztatowe "SPA"
W ciągu trzech ostatnich miesięcy, co środę odwiedzał nas Pan Maciej Przybycień – wykonujący zawody: kosmetyczki – we własnym salonie oraz nauczyciela na kierunku Technik usług kosmetycznych. W „Naszych Warsztatach” odbywał praktykę zawodową w ramach studiów podyplomowych na kierunku „Oligofrenopedagogika”. Przyglądał się bacznie pracy terapeutycznej instruktorów, towarzyszył uczestnikom podczas wykonywania ich zadań, zadawał dużo pytań i służył pomocą, gdy zaszła taka potrzeba. Po kilkudziesięciu godzinach obserwacji przyszedł czas na poprowadzenie przez niego zajęć. Nad przebiegiem zajęć czuwała Pani Mirosława Bedryło – starszy instruktor terapii zajęciowej – opiekun praktyki.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 3