Świąteczne wypieki – pierniczki

Bielanka, 04. 12. 2020 r.

Na przezroczystym półmisku włożone są pierniczki o różnych kształtach i ozdobione różnokolorowym lukrem.Piernikowa piosenka

 


Drodzy Uczestnicy!

 

Początek grudnia to idealny moment, aby rozpocząć przygotowywanie pierniczków na choinkęZadanie to składa się z kilku etapów:

- przygotowanie ciasta,

- wykrawanie foremkami,

- pieczenie ciastek,

- lukrowanie,

- wysychanie lukru,

- wiązanie pierniczków na wstążeczkę.

Piernikowa piosenka 2

 

Pamiętacie pierniczki wykonywane przez wiele lat w Warsztatach?

Na pewno... Uświetniały one przecież wiele warsztatowych uroczystości.

Grupa gospodarstwa domowego, pod przewodnictwem obecnej Pani Kierownik, doskonaliła swój kunszt w wykonywaniu, coraz to nowszych form i kompozycji z piernikowego ciasta. Niektóre z nich zobaczyć możecie na zdjęciach, umieszczonych pod artykułem. W kolejnych latach produkcją pierniczków zajął się Pan Maciej wraz z zaangażowanymi uczestnikami.

W obecnym roku nie możemy kontynuować tej tradycji w placówce, ale zachęcamy do przeniesienia jej do Waszych domów, o ile jeszcze ona u Was nie gości. Przekazujemy do Waszej dyspozycji „żelazny przepis” zastosowany już w naszej placówce, przynajmniej ze sto razy. Oto on:

Składniki:
1 kg mąki (800 do podsypywania),
3 całe jajka,
25 dag miodu (3-4 łyżki),
25 dag cukru,
1 margaryna,
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
3 łyżki kakao,
1 łyżeczka przyprawy do piernika,
1 płaska łyżeczka amoniaku.

Sposób przygotowania:
Margarynę stopić, dodać do niej cukier, miód i przyprawę do piernika. Ostudzić. Następnie dodać jajka, mąkę, kakao i amoniak. Sodę oczyszczoną rozpuścić w małej ilości ciepłej wody i dodać do ciasta. Wszystkie składniki połączyć. Ciasto przełożyć na stolnicę podsypaną mąką i je wyrabiać. Następnie odłożyć je do pojemnika, a na stolnicę wyciągać po małej porcji. Każdorazowo podsypywać je mąką, wyrabiać, rozwałkowywać na grubość 5 mm. Wykrawać ciasteczka. Jeżeli mają być powieszone na choince na górze pierniczka trzeba zrobić otworek np. rurką do napojów. Ciastka piec około 10 minut w temperaturze 160-170 stopni Celcjusza, przy ustawieniu piekarnika góra/dół. Po upieczeniu pierniczki pozostawić do ostygnięcia.

 

Kolejny etap przygotowania pierniczków to ich ozdabianie. Możecie do tego wykorzystać lukier, który można wykonać wg następującego przepisu:

Składniki:
2 białka,
25 dag cukru pudru,
1 łyżeczka octu 6 %, 
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
barwnik spożywczy.

Sposób przygotowania:
Białko zmiksować z cukrem pudrem. W trakcie miksowania dodać ocet i mąkę ziemniaczaną. Na koniec można dodać troszkę barwnika, ale nie jest to konieczne. Gotowy lukier należy przełożyć do szprycy lub do innego przedmiotu służącego do lukrowania.

Polukrowane pierniczki pozostawić do wyschnięcia.

Ostatnim etapem pracy jest powiązanie pierniczków na wstążeczkę. W tym celu najpierw trzeba przyciąć wstążkę na odpowiednią długość ok. 15-20 cm. Następnie przewlec ją przez otworek w pierniczku i zawiązać supełek. W ten sposób cel zostanie osiągnięty, czyli pierniczki na choinkę będą gotowe.

Życzymy udanych wypieków i dobrej zabawy przy lukrowaniu.

Oto kilka kolorowanek związanych z dzisiejszym zadaniem:

Pierniczki - kolorowanki do druku

Odsłony: 403