DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI powinien trwać cały rok.

Bielanka, 30. 11. 2020 r.

Na białej kartce wyrysowane żółtymi kredkami słońce. Na promykach umieszczone wyrazy - formy okazywania życzliwości, a w środku słońca narysowane oczy, rzęsy i uśmiechnięte usta.Dzień życzliwości - złote myśli przy muzyce

Drodzy Uczestnicy!

21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości, którego celem jest wzbudzenie w człowieku pozytywnych uczuć.

Autorami tego święta są bracia Brian i Michael McCormack ze Stanów Zjednoczonych, którzy w 1973 roku, przekonywali rządzących do rozwiązania konfliktu między Egiptem i Izraelem w sposób pokojowy, czyli bez użycia siły.

W kalendarzu termin ten już minął, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI urządzić dzisiaj. Przecież „atmosfera życzliwości” powinna trwać cały rok, a ten dzień ma tylko przypomnieć i uświadomić, jak jest ona ważna dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich grup społecznych.

Piosenka o przyjaźni

Piosenka o słuchaniu i mówieniu

Piosenka o pomaganiu

 

W związku z tym zachęcamy do:

- okazywania życzliwości, na początek w swoim najbliższym otoczeniu (ze względu na epidemię), czyli bycia uśmiechniętym, uprzejmym, serdecznym, miłym, koleżeńskim, pomocnym, dobrym, wrażliwym, przyjaznym itp.;

- wykonania pracy plastycznej pt. „Słoneczko życzliwości”, do której potrzebne będą:
- kartka z bloku technicznego lub rysunkowego;
- papier kolorowy lub do wyboru: kredki, pisaki lub farby - żółty, czarny, czerwony;
- klej;
- coś do pisania lub odwzorowania;
- wycinki z gazet.

Przebieg zadania:
- rysowanie słońca na białej kartce lub drukowanie;
- wypełnianie konturu słońca żółtym papierem, bibułą lub przy użyciu kredek, pisaków, farb;
- rysowanie oczu (czarnym kolorem) i uśmiechu (czerwonym kolorem) na „twarzy” słońca;
- wypisywanie na promykach słońca „form okazywania życzliwości” np. uśmiech, pomoc rodzicom, pożyczenie soli sąsiadce, podzielenie się z siostrą wafelkiem, itp. lub rysowanie, wklejanie obrazków przedstawiających takie zachowania.

Światowy Dzień Życzliwości-filmik

Co to jest życzliwość?

Według Słownika Języka Polskiego, życzliwość to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze.

Życzliwość to coś więcej - artykuł

Czym jest życzliwość? -wywiad z dziećmi

Życzliwość – czy jest jeszcze komuś potrzebna?

Czy życzliwość jest potrzebna? - filmik

Życzliwość jest bardzo potrzebna, zarówno osobie, której jest okazywana, jak również osobie, od której wypływa. "Bycie życzliwym" przynosi więcej radości, niż się początkowo wydaje. Sprawia, że szybciej bije serce, że usta się uśmiechają, a ręce drżą. Istnieją też powiedzenia, że: „dobro powraca” i „dobro rodzi dobro”. Rozpowszechnianie „życzliwości” jest naszym wspólnym interesem, ponieważ pozwala mieć wiarę, że na tym świecie nie jesteśmy sami i nadzieję, że gdy zajdzie potrzeba, to ktoś udzieli nam wsparcia.

Jak można okazać życzliwość?

Życzliwość jest taka prosta

Życzliwość do nas powraca

Nikt nie przegrywa będąc życzliwym

Odsłony: 402