Poznajemy Gorlice

W dniu 30 marca 2017 roku  społeczność WTZ w Bielance wzięła udział w zwiedzaniu Gorlic. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Pawilonu Historii Miasta Gorlice, aby obejrzeć wystawę zdjęć pt. „Gorliccy Żydzi”.  Uzyskaliśmy dużo informacji na temat ich działalności na terenie miasta oraz prześladowań, które spotkały ich w czasie okupacji. Zostaliśmy poinstruowani o miejscach, w których pozostały ślady obecności Żydów, toteż udaliśmy się, aby je zobaczyć.  Oto niektóre z nich: na barierce balkonu przy ulicy Piekarskiej znajduje się gwiazda Dawida; przy ulicy Strażackiej postawiono tablicę upamiętniającą zagładę gorlickich Żydów; w dzielnicy Dworzysko znajdują się budynki, w których dawniej mieściły się synagogi;  na ścianie kamienicy przy ulicy Cichej przy współpracy Miasta Gorlice oraz Muzeum Historii Żydów powstał mural, przedstawiający menorę – siedmioramienny świecznik żydowski. Spacerując uliczkami miasta zatrzymaliśmy się przy zabytkowej studni oraz pomniku Tereski.

Następnie nasze kroki pokierowaliśmy do Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza. Pani przewodnik przedstawiła nam historyczne walory powiatu gorlickiego, barwnie opowiedziała o Bitwie pod Gorlicami i początkach przemysłu naftowego. Po wizycie w muzeum, przechodząc koło Urzędu Miejskiego mieliśmy okazję przyjrzeć się postaci Ignacego Łukasiewicza oraz zrobić sobie zdjęcie przy jego posągu.

Po dużej dawce wiedzy historycznej, jaki i świeżego powietrza udaliśmy się do Kawiarni „Amelii” mieszczącej się w Kinie „Kolory”. Tam uczestnicy w ramach treningu ekonomicznego zamówili sobie ciepłe napoje oraz ciasto. Poczęstunek smakował wyśmienicie. Po nim miała miejsce „uczta dla ducha” udaliśmy się bowiem do sali kinowej, aby obejrzeć film pt. „Piękna i Bestia”. Uczestnicy byli oczarowani filmem, który wywołał różnorodne emocje: niektórzy byli przestraszeni postacią „bestii”, inni wzruszeni rodzącą się miłością, pozostali rozśmieszeni dialogami „pałacowych sprzętów”.

Podsumowując przeżytą wycieczkę, zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie podkreślali, że jeszcze tak mało wiedzą o mieście Gorlice. Zwykle przechodzi się jego ulicami w pośpiechu, załatwiając jedną sprawę za drugą. Tym razem było inaczej, znalazł się czas, aby się zatrzymać i uważnie przyjrzeć gorlickim zabytkom. Wkrótce musimy zorganizować kolejną lekcję historii w terenie.

Odsłony: 1512